





Soundcore A20i True Wireless Earbuds
$19.99 • View Prices • By Soundcore
Soundcore A20i True Wireless Earbuds is a Wireless In the Ear TWS Earbuds. It has a 6 mm Dynamic driver. It offers up to 9 hours per earbud and 28 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Sweat Proof, Water Resistant and Deep Bass.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Soundcore A20i True Wireless Earbuds price in United States is $19.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 6 mm Driver
Soundcore A20i True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 6 mm Driver
General
| Brand | Soundcore |
| Model | A20i |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, Dual Mic |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Dual Pairing, Type-C Charging, 22 Preset EQ, App Support, LED Indicator |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Sensitivity | 98dB+3dB |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 6 mm |
| Driver Type | Dynamic |
Extra
| Sales Package | 1 x Pair of Earbuds, 1 x Charging Case, 3 x Pair of Eartips, 1 x USB-C Cable, 1 x QSG, 1 x Safety Card |
Power Features
| Battery | 10 min Charge= 2 hour of Playtime |
| Battery Life | 28 hours (With Case) 9 hours (Earbuds) |
| Charging Time | 1.5 hours (Case), 1 hour (Earbuds) |
Soundcore A20i True Wireless Earbuds Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Soundcore A20i True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Soundcore A20i True Wireless Earbuds below. The current price is $19.99. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Soundcore P30i True Wireless Earbuds vs Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds
Apple AirPods Pro 2 vs Soundcore P30i True Wireless Earbuds
Soundcore H30i Wireless Headphones vs Edifier W820NB Plus Wireless Headphones
Soundcore Liberty 5 True Wireless Earbuds vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless Earbuds
JBL Live Pro 2 TWS Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
OnePlus Nord Buds 2 vs CMF Buds 2Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















