



Soundcore AeroFit 2 Pro True Wireless Earbuds
$179.99 • View Prices • By Soundcore
Soundcore AeroFit 2 Pro True Wireless Earbuds is a Wireless ANC Open Ear TWS Earbuds. It has a 11.8 mm Composite Material Drivers driver. It offers up to 7 hours per earbud and 34 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Wireless Charging, Sweat Proof and Water Resistant.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Soundcore AeroFit 2 Pro True Wireless Earbuds price in United States is $179.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- TWS Earbuds
- Open Ear
- Wireless
- Bluetooth 6.1
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- Wireless Charging
Soundcore AeroFit 2 Pro True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- Open Ear
- Wireless
- Bluetooth 6.1
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- Wireless Charging
General
| Brand | Soundcore |
| Model | AeroFit 2 Pro |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | Open Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 88.2 g (With Case), 10.4 g Per Earbud |
Features
| Bluetooth | Yes, 6.1 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, 4 mic, 2 per Earbud |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Button Control |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IP55 Rated, Multipoint Connection, Type-C Charging, App Controlled, HearID Customized EQ, Dual Form Design, Adjustable Ear Hooks to Switch Forms |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 16 ohm |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 11.8 mm |
| Driver Type | Composite Material Drivers |
| Active Noise Cancellation | Yes, Adaptive ANC 3.0 |
| Other Features | Spatial Audio with Head Tracking, Hi Res, LDAC (Supported Android Only) |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, Charging Cable |
Power Features
| Battery | 10 min Charge= 3.5 hour of Playback |
| Wireless Charging | Yes |
| Battery Life | 34 hours with Case (ANC Off) 7 hours (Earbuds with ANC Off) 24 hours with Case (ANC On) 5 hours (Earbuds with ANC On) |
Soundcore AeroFit 2 Pro True Wireless Earbuds Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Soundcore AeroFit 2 Pro True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Soundcore AeroFit 2 Pro True Wireless Earbuds below. The current price is $179.99. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

JBL Endurance Race TWS Earbuds vs Sony WF-C710N True Wireless Earbuds
Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM5 True Wireless Earbuds
Soundcore P41i True Wireless Earbuds vs JBL Tune Buds True Wireless Earbuds
Soundcore P31i True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro (3rd Generation)
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro (3rd Generation)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















