



Soundcore H30i Wireless Headphones
$39.99 • Out Of Stock • By Soundcore
Soundcore H30i Wireless Headphones is a Wired & Wireless Over the Ear Headphone. It has a 40 mm Dynamic driver. It offers up to 70 hours battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Sweat Proof, Deep Bass and Foldable.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$39.99
Search
Soundcore H30i Wireless Headphones price in United States is $39.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
OUT OF STOCK
Soundcore H30i Wireless Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
General
| Brand | Soundcore |
| Model | H30i |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless, Wired |
Design and Body
| Dimensions | 75 x 186 x 167 mm |
| Weight | 183 g |
| Foldable | Yes |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Controls | Volume Control |
| Music Controls | Pause/Play |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Type-C Charging, App Connectivity, Multipoint Connection, Custom Profile EQ modes |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 16±10% Ω |
| Sensitivity | 93dB |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Other Features | Hi-Res Audio |
Extra
| Sales Package | Soundcore H30i Headphone, Aux-in cable (1.2m), USB Type-C Charging Cable (30cm), QSG + Safety Card |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery Capacity | 800 mAh |
| Battery | 5 min Charge= 4 hour of Playtime |
| Battery Life | 70 hours |
| Charging Time | 2 hours |
Soundcore H30i Wireless Headphones Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds
Bose QuietComfort Ultra True Wireless Earbuds (2nd Gen) vs OnePlus Buds Pro 3
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs JBL Live Pro 2 TWS Earbuds
Google Pixel Buds A Series vs Nothing Ear True Wireless Earbuds
Skullcandy Crusher 540 Active Wireless Headphones vs Skullcandy Method 360 ANC True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Apple AirPods Pro 2Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















