




Soundcore Liberty 5 True Wireless Earbuds
$99.99 • View Prices • By Soundcore
Soundcore Liberty 5 True Wireless Earbuds is a Wireless ANC In the Ear TWS Earbuds. It has a 9.2 mm Wool-Paper Diaphragm Driver driver. It offers up to 12 hours per earbud and 48 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Sweat Proof, Water Resistant and Deep Bass.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Soundcore Liberty 5 True Wireless Earbuds price in United States is $99.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 40 kHz (Max) Frequency Response
Soundcore Liberty 5 True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 40 kHz (Max) Frequency Response
General
| Brand | Soundcore |
| Model | Liberty 5 |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 57.1 g (With Case), 4.6 g Per Earbud |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, 6 mic, 3 per Earbud |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Touch & Pinch Control |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IP55 Rated, LED Indicator, Type-C Charging, Multipoint Connectivity, App Support |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 40 kHz (Max) |
| Driver Unit | 9.2 mm |
| Driver Type | Wool-Paper Diaphragm Driver |
| Noise Reduction | 2x Stronger Voice Reduction |
| Active Noise Cancellation | Yes, Adaptive ANC 3.0 |
| Other Features | Soundcore HearID 4.0, Dolby Audio |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, XXS/XS/S/M/L/XL Ear Tips (Size M Pre-Installed), USB-C Cable, User Guide |
Power Features
| Battery | 10 min Charge= 5 hour of Playtime |
| Battery Life | 48 hours with Case (ANC Off) 12 hours (Earbuds with ANC Off) 32 hours with Case (ANC On) 8 hours (Earbuds with ANC On) |
Soundcore Liberty 5 True Wireless Earbuds Prices
4% (price increased by $4 in one month)
Soundcore Liberty 5 True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Soundcore Liberty 5 True Wireless Earbuds below. The current price is $99.99. Over the past month, there has been a increase of $4 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM5 True Wireless Earbuds
CMF Buds 2 vs Nothing Ear True Wireless Earbuds
CMF Buds 2a vs Soundcore P20i True Wireless Earbuds
Skullcandy Hesh 540 ANC Wireless Headphones vs Skullcandy Crusher PLYR 720 Wireless Gaming Headphones
Soundcore H30i Wireless Headphones vs Edifier W820NB Plus Wireless Headphones
Apple AirPods Pro 2 vs Soundcore P30i True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















