

Soundcore Life Note 3 True Wireless Earbuds
$36.4 • Out Of Stock • By Soundcore
Soundcore Life Note 3 True Wireless Earbuds price in United States starts from $36.4.
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$36.4
Search
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
OUT OF STOCK
Soundcore Life Note 3 True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
General
| Brand | Soundcore |
| Model | Life Note 3 |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Dimensions | 58.9 x 53.5 x 30.5 mm |
| Weight | 60 g (With Case) |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.0 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Touch |
| Switch between Call and Music | Yes |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 16 ohm |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 11 mm |
| Active Noise Cancellation | Yes |
| Other Features | Active Noise Cancellation, Audio Codec: AAC, SBC |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbud, Charging Case, XS/S/M/L/XL Ear Tips, 60 cm Type C Charging Cable, Quick Start Guide, Warranty Card, Brand Card |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery | Lithium-ion |
| Battery Life | 35 hours with Case (ANC Off) 7 hours (Earbuds with ANC Off) |
| Charging Time | 3 hours (Case) |
Warranty
| Warranty | 1.5 years, Brand Warranty |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless Headphones
Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs Soundcore Q30 Wireless Headphones
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Bose QuietComfort True Wireless Earbuds (2nd Gen)
Google Pixel Buds A Series vs Nothing Ear True Wireless Earbuds
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro 2
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Shokz OpenDots ONE True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











