



Soundcore Life P2 Mini True Wireless Earbuds
$23.99 • View Prices • By Soundcore
Soundcore Life P2 Mini True Wireless Earbuds is a Wireless In the Ear TWS Earbuds. It has a 10 mm Oversized Driver driver. It offers up to 8 hours per earbud and 32 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Sweat Proof, Deep Bass and Call/Music Switch.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Soundcore Life P2 Mini True Wireless Earbuds price in United States is $23.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.2
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 10 mm Driver
Soundcore Life P2 Mini True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.2
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 10 mm Driver
General
| Brand | Soundcore |
| Model | Life P2 Mini |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 4.4 g Per Earbud |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX5 Rated, One Step Pairing, Single Earbud Mode, Type-C Charging, LED Indicator, 3 EQ Modes |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 10 mm |
| Driver Type | Oversized Driver |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, Charging Cable, Additional Eartips, User Guide |
Power Features
| Battery | 10 min Charge= 1 hour of Playtime |
| Battery Life | 32 hours (With Case) 8 hours (Earbuds) |
Soundcore Life P2 Mini True Wireless Earbuds Prices
2% (price increased by - in one month)
Soundcore Life P2 Mini True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Soundcore Life P2 Mini True Wireless Earbuds below. The current price is $23.99. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Skullcandy Hesh 540 ANC Wireless Headphones vs Skullcandy Crusher PLYR 720 Wireless Gaming Headphones
JBL Live Pro 2 TWS Earbuds vs Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds
Google Pixel Buds Pro 2 vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless Earbuds
Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless Headphones
Soundcore H30i Wireless Headphones vs Edifier W820NB Plus Wireless Headphones
JBL Live Pro 2 TWS Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















