



Soundcore Life Q20 Wireless Headphones
$59.99 • View Prices • By Soundcore
Soundcore Life Q20 Wireless Headphones is a Wired & Wireless ANC Over the Ear Headphone. It has a 40 mm Dynamic Driver driver. It offers up to 60 hours battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Sweat Proof, Deep Bass and Foldable.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Soundcore Life Q20 Wireless Headphones price in United States is $59.99. The lowest price is available at Newegg.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.0
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 15 m Range
- 20 Hz (Min) - 40 kHz (Max) Frequency Response
Soundcore Life Q20 Wireless Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.0
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 15 m Range
- 20 Hz (Min) - 40 kHz (Max) Frequency Response
General
| Brand | Soundcore |
| Model | Life Q20 |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless, Wired |
Design and Body
| Weight | 255 g |
| Foldable | Yes |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.0 |
| Bluetooth Range | 15 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, 4 mic |
| Voice Assistant | Yes |
| Controls | On/Off & Reset |
| Music Controls | Pause/Play |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Multipoint Connection, Micro-USB Charging, BassUp Technology, Memory Foam Ear Cups |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Sensitivity | 100dB |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 40 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Dynamic Driver |
| Active Noise Cancellation | Yes, Hybrid ANC |
Extra
| Sales Package | 1 Headphone, AUX Audio Cable, Charging Cable, Travel Pouch, User Manual |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery | 5 min Charge= 4 hour of Playtime |
| Battery Life | 60 hours (ANC Off) 40 hours (ANC On) |
Soundcore Life Q20 Wireless Headphones Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Soundcore Life Q20 Wireless Headphones Price History
You can check the price history of Soundcore Life Q20 Wireless Headphones below. The current price is $59.99. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
Skullcandy Crusher 540 Active Wireless Headphones vs Skullcandy Method 360 ANC True Wireless Earbuds
Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
Soundcore Space One Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless Headphones
JBL Endurance Race TWS Earbuds vs Sony WF-C710N True Wireless Earbuds
Soundcore P31i True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro (3rd Generation)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















