



Soundcore P30i True Wireless Earbuds
$27.99 • View Prices • By Soundcore
Soundcore P30i True Wireless Earbuds is a Wireless ANC In the Ear TWS Earbuds. It has a 10 mm Dynamic driver. It offers up to 10 hours per earbud and 45 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Sweat Proof, Water Resistant and Deep Bass.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Soundcore P30i True Wireless Earbuds price in United States is $27.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
Soundcore P30i True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
General
| Brand | Soundcore |
| Model | P30i |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IP54 Rated, 2-in-1 Case and Phone Stand, App Support, EQ Modes, Easy-Pairing, Type-C Charging, Multipoint Connection, 22 Custom EQ modes |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 10 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Active Noise Cancellation | Yes, 42dB-Adaptive ANC |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, Charging Cable, Additional Eartips, User Manual |
Power Features
| Battery | 10 min Charge= 2 hour of Playtime |
| Battery Life | 45 hours with Case (ANC Off) 10 hours (Earbuds with ANC Off) 25 hours with Case (ANC On) 6 hours (Earbuds with ANC On) |
| Charging Time | 2.5 hours (Case) |
Soundcore P30i True Wireless Earbuds Prices
2% (price dropped by $1 in one month)
Soundcore P30i True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Soundcore P30i True Wireless Earbuds below. The current price is $27.99. Over the past month, there has been a decrease of $1 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Soundcore P30i True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro (3rd Generation)
JBL Endurance Race TWS Earbuds vs Sony WF-C710N True Wireless Earbuds
Skullcandy Crusher 540 Active Wireless Headphones vs Corsair Void RGB Elite Wireless Gaming Headphones
Beats Studio Pro Wireless Headphones vs Soundcore Life Q30 Wireless Headphones
Bose Ultra Open True Wireless Earbuds vs Shokz OpenDots ONE True Wireless Earbuds
Soundcore P41i True Wireless Earbuds vs JBL Tune Buds True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















