





Soundcore P41i True Wireless Earbuds
$49.98 • View Prices • By Soundcore
Soundcore P41i True Wireless Earbuds is a Wireless ANC In the Ear TWS Earbuds. It has a 11 mm Titanium Coated Composite Drivers With BassUp Technology driver. It offers up to 12 hours per earbud and 192 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Sweat Proof, Water Resistant and Deep Bass.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Soundcore P41i True Wireless Earbuds price in United States is $49.98. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 11 mm Driver
Soundcore P41i True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 11 mm Driver
General
| Brand | Soundcore |
| Model | P41i |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Dimensions | 59.4 x 29.6 x 75.4 mm |
| Weight | 115.7 g (With Case) |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, 6 Microphones |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Additional Features | IPX5 Rated, 2-in-1 (Earbuds + Phone Charger), 10W of Power Output, Built-in Phone Stand, Fast Pair, Digital Display, Gaming Mode, Movie Mode, Multipoint Connection |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 11 mm |
| Driver Type | Titanium Coated Composite Drivers With BassUp Technology |
| Noise Reduction | Al Noise Reduction, Five ANC Levels and Three Modes Include Adaptive, Manual, and Multi-Scene |
| Active Noise Cancellation | Yes, Adaptive Noise Cancelling |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case With Built-in USB-C Cable, XS/S/M/L/XL Ear Tips, User Guide |
| Other | Official MFi Certification |
Power Features
| Battery Capacity | 3000 mAh (Case) |
| Battery | 10 Mins of Charge = 5 Hours of Playtime |
| Battery Life | 192 hours with Case (ANC Off) 12 hours (Earbuds with ANC Off) 160 hours with Case (ANC On) 10 hours (Earbuds with ANC On) |
| Charging Time | 2 hours (Case) |
Soundcore P41i True Wireless Earbuds Prices
14% (price dropped by $7 in one month)
Soundcore P41i True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Soundcore P41i True Wireless Earbuds below. The current price is $49.98. Over the past month, there has been a decrease of $7 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Soundcore P41i True Wireless Earbuds vs JBL Tune Buds 2 True Wireless Earbuds
Bose Ultra Open True Wireless Earbuds vs Shokz OpenDots ONE True Wireless Earbuds
JBL Vibe Beam 2 True Wireless Earbuds vs JBL Tune 130NC TWS Earbuds
Samsung Galaxy Buds 3 Pro vs Samsung Galaxy Buds 4
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro 2
OnePlus Buds Pro 3 vs Sennheiser Momentum True Wireless 4 EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















