




Soundcore Q20i Wireless Headphones
$39.99 • View Prices • By Soundcore
Soundcore Q20i Wireless Headphones is a Wireless ANC Over the Ear Headphone. It has a 40 mm Dynamic driver. It offers up to 60 hours battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Sweat Proof, Deep Bass and Inline Remote.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Soundcore Q20i Wireless Headphones price in United States is $39.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 40 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
Soundcore Q20i Wireless Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 40 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
General
| Brand | Soundcore |
| Model | Q20i |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 246 g |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.0 |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Controls | ANC On/Off |
| Music Controls | Paue/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | 22 Customized Preset EQ, Transparency mode, Soundcore App Controlled, USB-C Charging, Dual Device Connectivity |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 40 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Active Noise Cancellation | Yes, Hybrid ANC |
Extra
| Sales Package | 1 U Headphone, AUX Audio Cable, Type-C Charging Cable |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery | 5 min Charge= 4 Hour of Playtime |
| Battery Life | 60 hours (ANC Off) 40 hours (ANC On) |
| Charging Time | 2 hours |
| Stand-by Time | 400 hours |
Soundcore Q20i Wireless Headphones Prices
6% (price dropped by $2 in one month)
Soundcore Q20i Wireless Headphones Price History
You can check the price history of Soundcore Q20i Wireless Headphones below. The current price is $39.99. Over the past month, there has been a decrease of $2 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro (3rd Generation)
Skullcandy Hesh 540 ANC Wireless Headphones vs Skullcandy Crusher PLYR 720 Wireless Gaming Headphones
Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
Soundcore P31i True Wireless Earbuds vs Soundcore P40i True Wireless Earbuds
Google Pixel Buds Pro 2 vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.




















