



Soundcore Q30 Wireless Headphones
$64.99 • View Prices • By Soundcore
Soundcore Q30 Wireless Headphones is a Wired & Wireless ANC Over the Ear Headphone. It has a 40 mm Dynamic driver. It offers up to 80 hours battery life. Notable features include Microphone, Sweat Proof, Water Resistant, Deep Bass and Inline Remote.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Soundcore Q30 Wireless Headphones price in United States is $64.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 15 m Range
- 40 mm Driver
Soundcore Q30 Wireless Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 15 m Range
- 40 mm Driver
General
| Brand | Soundcore |
| Model | Q30 |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless, Wired |
Design and Body
| Dimensions | 85.85 x 185.17 x 160.53 mm |
| Weight | 268 g |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 15 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, 2 Mics |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Call Control, ANC On/Off, Music Control, On/off and Reset |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Multipoint Connection, USB Type-C Charging, Transparency Mode, App Controlled, Google Fast Pair |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Active Noise Cancellation | Yes, Hybrid ANC |
Extra
| Sales Package | 1 Headphone, AUX Audio Cable, Type-C Charging Cable, User Manual |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery | 10 min Charge= 10 hour of Playtime |
| Battery Life | 80 hours (ANC Off) 50 hours (ANC On) |
Soundcore Q30 Wireless Headphones Prices
10% (price increased by $6 in one month)
Soundcore Q30 Wireless Headphones Price History
You can check the price history of Soundcore Q30 Wireless Headphones below. The current price is $64.99. Over the past month, there has been a increase of $6 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

JBL Endurance Race TWS Earbuds vs Sony WF-C710N True Wireless Earbuds
Google Pixel Buds Pro 2 vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless Earbuds
JBL Live Pro 2 TWS Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
Sennheiser Momentum Sport TWS Earbuds vs OnePlus Buds Pro 3
Soundcore P41i True Wireless Earbuds vs JBL Tune Buds True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Bose QuietComfort True Wireless Earbuds (2nd Gen)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















