




Soundcore Space Q45 Wireless Headphones
$99.98 • View Prices • By Soundcore
Soundcore Space Q45 Wireless Headphones is a Wired & Wireless ANC Over the Ear Headphone. It has a 40 mm Double-Layer Drivers driver. It offers up to 65 hours battery life. Notable features include Microphone, Sweat Proof, Deep Bass, Inline Remote and Call/Music Switch.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Soundcore Space Q45 Wireless Headphones price in United States is $99.98. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 40 mm Driver
- 65 hours Battery Life
Soundcore Space Q45 Wireless Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 40 mm Driver
- 65 hours Battery Life
General
| Brand | Soundcore |
| Model | Space Q45 |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless, Wired |
Design and Body
| Dimensions | 88 x 190 x 161 mm |
| Weight | 292 g |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, 2 mics with AI algorithm |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Dual Device Connection, Soundcore App Controlled, Adjustable Ambient Sound, Custom EQ, Type-C Charging |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 16 ohm |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Double-Layer Drivers |
| Active Noise Cancellation | Yes, Adaptive ANC |
| Other Features | Hi-Res Wireless, Hi-Res, LDAC |
Extra
| Sales Package | Soundcore Space Q45 Headphone x1, USB-C Cable x1, AUX Cable x1, Protective Case x1 |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery | 5 min Charge= 4 hour of Playtime |
| Battery Life | 65 hours (ANC Off) 50 hours (ANC On) |
| Charging Time | 2 hours |
Soundcore Space Q45 Wireless Headphones Prices
18% (price dropped by $18 in one month)
Soundcore Space Q45 Wireless Headphones Price History
You can check the price history of Soundcore Space Q45 Wireless Headphones below. The current price is $99.98. Over the past month, there has been a decrease of $18 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

OnePlus Nord Buds 2 vs CMF Buds 2
JBL Live Pro 2 TWS Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM5 True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Soundcore P30i True Wireless Earbuds
Soundcore P41i True Wireless Earbuds vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless Earbuds
Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.




















