




SoundPEATS Air3 Deluxe HS True Wireless Earbuds
$47.99 • View Prices • By SoundPEATS
SoundPEATS Air3 Deluxe HS True Wireless Earbuds is a Wireless In the Ear TWS Earbuds. It has a 14.2 mm Dynamic driver. It offers up to 5 hours per earbud and 20 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, ENC, Voice Assistant, Sweat Proof and Water Resistant.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
SoundPEATS Air3 Deluxe HS True Wireless Earbuds price in United States is $47.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.2
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 40 kHz (Max) Frequency Response
- 14.2 mm Driver
SoundPEATS Air3 Deluxe HS True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.2
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 40 kHz (Max) Frequency Response
- 14.2 mm Driver
General
| Brand | SoundPEATS |
| Model | Air3 Deluxe HS |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 36.3 g (With Case), 4.06 g Per Earbud |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, 4 mic |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX4 Rated, Battery Indicator, 60ms Low Latency Game Mode, App Control, Type-C Charging |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 40 kHz (Max) |
| Driver Unit | 14.2 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
Extra
| Sales Package | SoundPEATS Air3 Deluxe HS True Wireless Earbuds, USB-C Charging Cable, Charging Case, User Manual |
| Other | Chipset: Qualcomm® QCC3040 |
Power Features
| Battery Capacity | 300 mAh (Case), 30 mAh Per Earbud |
| Battery Life | 20 hours (With Case) 5 hours (Earbuds) |
| Charging Time | 1.5 hours (Case), 1.5 hours (Earbuds) |
SoundPEATS Air3 Deluxe HS True Wireless Earbuds Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
SoundPEATS Air3 Deluxe HS True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of SoundPEATS Air3 Deluxe HS True Wireless Earbuds below. The current price is $47.99. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

OnePlus Buds Pro 3 vs Sennheiser Momentum True Wireless 4 Earbuds
Soundcore Space One Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless Headphones
Bose Ultra Open True Wireless Earbuds vs Shokz OpenDots ONE True Wireless Earbuds
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM5 True Wireless Earbuds
Samsung Galaxy Buds 3 Pro vs Samsung Galaxy Buds 4
CMF Buds 2 vs Nothing Ear True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















