




SoundPEATS Air4 Lite True Wireless Earbuds
$84.8 • Out Of Stock • By SoundPEATS
SoundPEATS Air4 Lite True Wireless Earbuds price in United States starts from $84.8.
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$84.8
Search
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
OUT OF STOCK
SoundPEATS Air4 Lite True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
General
| Brand | SoundPEATS |
| Model | Air4 Lite |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, 6-mics |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Smart Touch Control |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Type-C Fast Charge, 80ms Low Latency Game Mode, LED Battery Indicator, Multipoint Connection |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 13 mm |
| Driver Type | Bio-Dynamic Driver |
| Active Noise Cancellation | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 U Earbuds, Charging Case, Type-C Charging Cable, User Manual |
Power Features
| Battery Life | 30 hours with Case (ANC Off) 7 hours (Earbuds with ANC Off) |
| Charging Time | 1.5 hours (Case) |
Warranty
| Warranty Type | Repair / Replacement |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
boAt Rockerz Series Earphones Price ListLDAC Earbuds Price ListBoult TWS Earbuds Price ListUpcoming TWS Earbuds Price ListBest SoundPEATS Headphones And Earphones PriceSoundPEATS Headphones And Earphones Between ₹5,000 and ₹10,000Curved Display Mobile Phones Under 15000Intel Core i5 Laptops Price List
Compared With

JBL Endurance Race TWS Earbuds vs Sony WF-C710N True Wireless Earbuds
Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs Soundcore Q30 Wireless Headphones
CMF Buds 2 vs Nothing Ear True Wireless Earbuds
Soundcore P30i True Wireless Earbuds vs Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds
Skullcandy Crusher 540 Active Wireless Headphones vs Corsair Void RGB Elite Wireless Gaming Headphones
Skullcandy Hesh 540 ANC Wireless Headphones vs Skullcandy Crusher PLYR 720 Wireless Gaming HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














