





SoundPEATS Capsule3 Pro Plus True Wireless Earbuds
$79.99 • Out Of Stock • By SoundPEATS
SoundPEATS Capsule3 Pro Plus True Wireless Earbuds is a Wireless ANC In the Ear TWS Earbuds. It has a 12 mm Dynamic driver. It offers up to 6.5 hours per earbud and 43 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Sweat Proof, Water Resistant and Deep Bass.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$79.99
Search
SoundPEATS Capsule3 Pro Plus True Wireless Earbuds price in United States is $79.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 40 kHz (Max) Frequency Response
OUT OF STOCK
SoundPEATS Capsule3 Pro Plus True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 40 kHz (Max) Frequency Response
General
| Brand | SoundPEATS |
| Model | Capsule3 Pro Plus |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 48 g (With Case), 5 g Per Earbud |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, 6 mic, 3 per Earbud |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject cals |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX4 Rated, 70ms Low Latency Gaming Mode, Type-C Charging, LED Indicator, Multipoint Pairing, App Controlled |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 40 kHz (Max) |
| Driver Unit | 12 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Noise Reduction | Wind Noise Reduction |
| Active Noise Cancellation | Yes, 45dB-Adaptive ANC |
| Other Features | Hi-Res Certified with LDAC |
Extra
| Sales Package | SoundPEATS Capsule3 Pro+ In-Ear True Wireless Earbuds, Type-C Charging Cable, Charging Case, User Manual, Eartips*3 (S, M, L), APP Card |
Power Features
| Battery Capacity | 500 mAh (Case), 35 mAh Per Earbud |
| Battery Life | 43 hours with Case (ANC Off) 6.5 hours (Earbuds with ANC Off) |
| Charging Time | 1.5 hours (Case) |
SoundPEATS Capsule3 Pro Plus True Wireless Earbuds Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

JBL Endurance Race TWS Earbuds vs Sony WF-C710N True Wireless Earbuds
CMF Buds 2a vs Soundcore P20i True Wireless Earbuds
OnePlus Nord Buds 2 vs CMF Buds 2
JBL Tune 770NC Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless Headphones
Soundcore P31i True Wireless Earbuds vs Soundcore P40i True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















