




SoundPEATS POP Clip True Wireless Earbuds
$39.99 • View Prices • By SoundPEATS
SoundPEATS POP Clip True Wireless Earbuds is a Wireless Open Ear TWS Earbuds. It has a 10.8 mm Dual-Magnet Driver & PU+LCP Composite Diaphragm driver. It offers up to 8 hours per earbud and 30 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Sweat Proof, Water Resistant and Deep Bass.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
SoundPEATS POP Clip True Wireless Earbuds price in United States is $39.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- TWS Earbuds
- Open Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 10.8 mm Driver
SoundPEATS POP Clip True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- Open Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 10.8 mm Driver
General
| Brand | SoundPEATS |
| Model | POP Clip |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | Open Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 46.73 g (With Case), 4.73 g Per Earbud |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject cals |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX5 Rated, Type-C Charging, LED Battery Indicator, Dynamic EQ, MultiPoint Connection, App Controlled, Earbud Tracking |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 16 ohm |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 10.8 mm |
| Driver Type | Dual-Magnet Driver & PU+LCP Composite Diaphragm |
| Other Features | Spatial Sound |
Extra
| Sales Package | SOUNDPEATS POP Clip Earbuds, Type-C Charging Cable, Charging Case, App Guide, User Manual |
Power Features
| Battery Capacity | 400 mAh (Case), 45 mAh Per Earbud |
| Battery | 15 min Charge=3 hrs of Playtime |
| Battery Life | 30 hours (With Case) 8 hours (Earbuds) |
| Charging Time | 2 hours (Case), 1.5 hours (Earbuds) |
SoundPEATS POP Clip True Wireless Earbuds Prices
29% (price increased by $12 in one month)
SoundPEATS POP Clip True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of SoundPEATS POP Clip True Wireless Earbuds below. The current price is $39.99. Over the past month, there has been a increase of $12 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

JBL Endurance Race TWS Earbuds vs Sony WF-C710N True Wireless Earbuds
Sony WH-1000XM4 Wireless Headphones vs Soundcore Space One Wireless Headphones
Soundcore P30i True Wireless Earbuds vs Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds
Skullcandy Crusher 540 Active Wireless Headphones vs Corsair Void RGB Elite Wireless Gaming Headphones
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds
JBL Live Pro 2 TWS Earbuds vs Bose QuietComfort Earbuds II TWS EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















