


SoundPEATS T3 Pro True Wireless Earbuds
$24.99 • Out Of Stock • By SoundPEATS
SoundPEATS T3 Pro True Wireless Earbuds is a Wireless In the Ear TWS Earbuds. It has a 12 mm Dynamic driver. It offers up to 7 hours per earbud and 28 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, ENC, Voice Assistant, Sweat Proof and Water Resistant.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$24.99
Search
SoundPEATS T3 Pro True Wireless Earbuds price in United States is $24.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 12 mm Driver
OUT OF STOCK
SoundPEATS T3 Pro True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 12 mm Driver
General
| Brand | SoundPEATS |
| Model | T3 Pro |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, 4 mic |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject cals |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX4 Rated, 80ms Low Latency Gaming Mode, Type-C Charging, Multipoint Device Pairing |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 12 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Noise Reduction | AI ENC Call Noise Cancellation |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
Extra
| Sales Package | SoundPEATS T3 Pro True Wireless Earbuds, Type-C Charging Cable, Charging Case, User Manual, Eartips*3 (S, M, L) |
Power Features
| Battery Life | 28 hours (With Case) 7 hours (Earbuds) |
| Charging Time | 1.5 hours (Case) |
SoundPEATS T3 Pro True Wireless Earbuds Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

JBL Endurance Race TWS Earbuds vs Sony WF-C710N True Wireless Earbuds
JBL Tune Flex True Wireless Earbuds vs JBL Tune 130NC TWS Earbuds
Sony WH-1000XM4 Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless Headphones
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Apple AirPods Pro 2
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Shokz OpenDots ONE True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













