



Squalo BassPlugs 500 Wireless Neckband
$5.2 • View Prices • By Squalo
Squalo BassPlugs 500 Wireless Neckband price in United States starts from $5.2.
- Share
$5.2
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Neckband
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13.6 mm Driver
- 60 hours Battery Life
Squalo BassPlugs 500 Wireless Neckband Specs
- Neckband
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13.6 mm Driver
- 60 hours Battery Life
General
| Brand | Squalo |
| Model | BassPlugs 500 |
| Design | Neckband |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Volume +/- |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX5 Rated, Type-C Charging, Magnetic On/Off, Dual Pairing |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 13.6 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
| Other Features | Squalo Signature Sound |
Extra
| Sales Package | 1 U Neckband, Charging Cable, Extra Ear Cushions, User Manual |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Power Input | DC 5V/1A |
| Battery Capacity | 300 mAh |
| Battery Life | 60 hours |
Warranty
| Warranty | 1.25 years |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Squalo BassPlugs 500 Wireless Neckband Price History
You can check the price history of Squalo BassPlugs 500 Wireless Neckband below. The current price is $500. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Squalo BassPlugs 500 Wireless Neckband vs Kratos N4 Wireless Neckband

Apple AirPods Pro 2 vs Soundcore P30i True Wireless Earbuds
CMF Buds 2 vs Nothing Ear True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds
JBL Live Pro 2 TWS Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













