


Steelseries Arctis 7 Wireless Headphones
$221.59 • View Prices • By Steelseries
Steelseries Arctis 7 Wireless Headphones price in United States starts from $221.59.
- Share
$221.59
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
- 24 hours Battery Life
Steelseries Arctis 7 Wireless Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
- 24 hours Battery Life
General
| Brand | Steelseries |
| Model | Arctis 7 |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Micro USB Charging |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Sensitivity | 98dB |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Dynamic |
Extra
| Sales Package | 1 U Headset, Wireless Transmitter, 4-pole 3.5mm cable, Micro-USB Charging Cable |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery Life | 24 hours |
Warranty
| Warranty Type | Repair / Replacement |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Steelseries Arctis 7 Wireless Headphones Price History
You can check the price history of Steelseries Arctis 7 Wireless Headphones below. The current price is $21,108. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

JBL Endurance Race TWS Earbuds vs Sony WF-C710N True Wireless Earbuds
JBL Tune 770NC Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless Headphones
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds
EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM5 True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Soundcore P30i True Wireless Earbuds
CMF Buds 2a vs Soundcore P20i True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












