
TCL ACTV500 True Wireless Earbuds
$69.18 • Out Of Stock • By TCL
TCL ACTV500 True Wireless Earbuds price in United States starts from $69.18.
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$69.18
Search
Features
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Microphone
- 10 m Range
- 10 Hz (Min) - 22 kHz (Max) Frequency Response
- 6 mm Driver
- 14 ohm Impedance
OUT OF STOCK
TCL ACTV500 True Wireless Earbuds Specs
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Microphone
- 10 m Range
- 10 Hz (Min) - 22 kHz (Max) Frequency Response
- 6 mm Driver
- 14 ohm Impedance
General
| Brand | TCL |
| Model | ACTV500 |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 13.5 g |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.0 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| Microphone | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Touch Sensor |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 14 ohm |
| Sensitivity | 100db |
| Frequency Response | 10 Hz (Min) - 22 kHz (Max) |
| Driver Unit | 6 mm |
Extra
| Sales Package | Charging Case, User Manual, Charging Cable and 3 Extra Pairs of Ear Tips |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery | LI-Polyer |
| Stand-by Time | 55 hours |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Water Damage and Physical Damages |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

TCL ACTV500 True Wireless Earbuds vs Philips TAT1269 True Wireless Earbuds
Sony WH-1000XM6 Wireless Headphones vs Apple AirPods Max Wireless Headphones
JBL Tune Flex True Wireless Earbuds vs JBL Vibe Beam 2 True Wireless Earbuds
Beats Studio Buds Plus TWS Earbuds vs Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds
Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs EarFun Air Pro 4 True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










