

TCL ELIT200NC Bluetooth Earphones
$5.18 • View Prices • By TCL
TCL ELIT200NC Bluetooth Earphones price in United States starts from $5.18.
- Share
$5.18
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 4.2
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 12.2 mm Driver
TCL ELIT200NC Bluetooth Earphones Specs
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 4.2
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 12.2 mm Driver
General
| Brand | TCL |
| Model | ELIT200NC |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 4.2 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| Microphone | Yes |
Sound Features
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 12.2 mm |
| Noise Reduction | ANC |
| Active Noise Cancellation | Yes |
| Other Features | Hi-Res Audio |
Power Features
| Battery Life | 10 hours (ANC Off) |
TCL ELIT200NC Bluetooth Earphones Price History
You can check the price history of TCL ELIT200NC Bluetooth Earphones below. The current price is $499. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Shokz OpenDots ONE True Wireless Earbuds
Soundcore P41i True Wireless Earbuds vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Soundcore P30i True Wireless Earbuds
JBL Tune 770NC Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless Headphones
Beats Studio Buds Plus TWS Earbuds vs Beats Powerbeats Fit True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











