




Tozo A1 True Wireless Earbuds
$12.31 • View Prices • By Tozo
Tozo A1 True Wireless Earbuds is a Wireless In the Ear TWS Earbuds. It has a 6 mm Dynamic driver. It offers up to 5.5 hours per earbud and 32 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Sweat Proof, Water Resistant and Deep Bass.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Tozo A1 True Wireless Earbuds price in United States is $12.31. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 6 mm Driver
Tozo A1 True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 6 mm Driver
General
| Brand | Tozo |
| Model | A1 Mini |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 3.7 g Per Earbud |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Smart Touch Control |
| Music Controls | Pause/Play, Skip/Forward/Backward Track |
| Call Controls | Accept/Reject call |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX5 Rated, LED Battery Indicator, Type-C Charging, One Step Pairing, Origx Acoustic, EQ modes, App Controlled |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 6 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Other Features | Audio codec (AAC/SBC) |
Extra
| Sales Package | TOZO A1 Mini Wireless Earbuds, Charging Case, Additional Eartip, USB-C (A to C) cable (20cm), User Manual |
Power Features
| Power Input | DC 5V |
| Battery Capacity | 400 mAh (Case), 40 mAh Per Earbud |
| Battery | Lithium-ion |
| Battery Life | 32 hours (With Case) 5.5 hours (Earbuds) |
| Charging Time | 2 hours (Case), 2 hours (Earbuds) |
Tozo A1 True Wireless Earbuds Prices
8% (price dropped by $1 in one month)
Tozo A1 True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Tozo A1 True Wireless Earbuds below. The current price is $12.31. Over the past month, there has been a decrease of $1 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

JBL Endurance Race TWS Earbuds vs Sony WF-C710N True Wireless Earbuds
Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
OnePlus Buds Pro 3 vs Sennheiser Momentum True Wireless 4 Earbuds
Soundcore Liberty 5 True Wireless Earbuds vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs JBL Live Pro 2 TWS Earbuds
Skullcandy Hesh 540 ANC Wireless Headphones vs Skullcandy Crusher PLYR 720 Wireless Gaming HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















