


Tozo HA1 Wireless Headphones
$19.97 • View Prices • By Tozo
Tozo HA1 Wireless Headphones is a Wired & Wireless Over the Ear Headphone. It has a 40 mm Dynamic driver. It offers up to 75 hours battery life. Notable features include Microphone, ENC, Voice Assistant, Sweat Proof and Deep Bass.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Tozo HA1 Wireless Headphones price in United States is $19.97. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
Tozo HA1 Wireless Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
General
| Brand | Tozo |
| Model | HA1 |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless, Wired |
Design and Body
| Weight | 235.3 g |
| Foldable | Yes |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Controls | Volume Up/Down, On/Off Button |
| Call Controls | Answer/Hangup/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Adjustable Headband, Rotatable & Memory Earcups, EQ modes, App Controlled, Type-C Charging, 78ms Low Latency, Multi Connectivity |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Noise Reduction | ENC call noise reduction |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
| Other Features | Audio codec (AAC/SBC) |
Extra
| Sales Package | HA1 Wireless Headphone, 3.5mm AUX audio cable, Charging Cable, User Manual, Quick Guide |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery Capacity | 400 mAh |
| Battery Life | 75 hours |
| Charging Time | 2 hours |
Tozo HA1 Wireless Headphones Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Tozo HA1 Wireless Headphones Price History
You can check the price history of Tozo HA1 Wireless Headphones below. The current price is $19.97. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Skullcandy Crusher 540 Active Wireless Headphones vs Skullcandy Method 360 ANC True Wireless Earbuds
JBL Tune Flex True Wireless Earbuds vs JBL Vibe Beam 2 True Wireless Earbuds
Beats Studio Buds Plus TWS Earbuds vs Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro (3rd Generation)
Soundcore P41i True Wireless Earbuds vs JBL Tune Buds True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














