



Tozo HT2 Wireless Headphones
$31.98 • View Prices • By Tozo
Tozo HT2 Wireless Headphones is a Wired & Wireless ANC Over the Ear Headphone. It has a 40 mm Dynamic driver. It offers up to 60 hours battery life. Notable features include Microphone, ENC, Voice Assistant, Sweat Proof and Deep Bass.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Tozo HT2 Wireless Headphones price in United States is $31.98. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 16 Hz (Min) - 45 kHz (Max) Frequency Response
Tozo HT2 Wireless Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 16 Hz (Min) - 45 kHz (Max) Frequency Response
General
| Brand | Tozo |
| Model | HT2 |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless, Wired |
Design and Body
| Weight | 254.5 g |
| Foldable | Yes |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Controls | Customized Touch Control |
| Call Controls | NC button |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Adjustable Headband, Multi Angle Rotation & Memory Earcups, 32 EQ modes Controlled with Apps, Type-C Charging |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 16 Hz (Min) - 45 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Noise Reduction | Tri-Mic ENC Call Noise Reduction |
| Active Noise Cancellation | Yes |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
| Other Features | Transparency Mode/Reduce Wind Noise/Leisure Mode/Normal Mode/Adaptive Mode |
Extra
| Sales Package | TOZO HT2 Headphones, 3.5mm analog audio cable, Charging Cable, Quick Guide, User Manual |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery Capacity | 500 mAh |
| Battery Life | 60 hours (ANC Off) 40 hours (ANC On) |
| Charging Time | 2 hours |
Tozo HT2 Wireless Headphones Prices
2% (price increased by $1 in one month)
Tozo HT2 Wireless Headphones Price History
You can check the price history of Tozo HT2 Wireless Headphones below. The current price is $31.98. Over the past month, there has been a increase of $1 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


JBL Endurance Race TWS Earbuds vs Sony WF-C710N True Wireless Earbuds
JBL Tune Buds 2 True Wireless Earbuds vs Soundcore P41i True Wireless Earbuds
Samsung Galaxy Buds 2 Pro vs Bowers & Wilkins Pi6 True Wireless Earbuds
JBL Vibe Beam 2 True Wireless Earbuds vs JBL Tune 130NC TWS Earbuds
Soundcore P41i True Wireless Earbuds vs JBL Tune Buds True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















