












Tozo O2 True Wireless Earbuds
$49.99 • View Prices • By Tozo
Tozo O2 True Wireless Earbuds is a Wireless Open Ear TWS Earbuds. It has a 14.2 mm Dynamic Driver driver. It offers up to 12 hours per earbud and 42 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Sweat Proof, Water Resistant and Deep Bass.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Tozo O2 True Wireless Earbuds price in United States is $49.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- TWS Earbuds
- Open Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 14.2 mm Driver
Tozo O2 True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- Open Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 14.2 mm Driver
General
| Brand | Tozo |
| Model | O2 |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | Open Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Music Controls | Play/Pause, Next Song, Volume +/- |
| Call Controls | Answer Calls, Hang Up, Reject |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX6 Rated, Multi-Angle Adjustment, Biaxial Rotation Design, Dual-Axis Design That Allows for Both Horizontal and Vertical Adjustment, You Can Adjust the Angle of the Earbuds in Two Ways, Situational Awareness, One-Click Reset |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 14.2 mm |
| Driver Type | Dynamic Driver |
| Noise Reduction | DSP Call Noise Cancellation |
| Other Features | TOZO ORIGX 2.0 Acoustic Technology, AAC/SBC Audio Codec, Directional Sound Technology Ensures That Your Audio Remains Private and Prevents Disturbing Those Around You, Making It Ideal for Use in Public |
Extra
| Sales Package | Earbuds, Charging Case, Charging Cable, Quick Guide And User Manual |
| Other Controls | TOZO APP with 5 Preset EQs Settings, Firmware Updates |
Power Features
| Battery Capacity | 650 mAh (Case), 70 mAh Per Earbud |
| Battery Life | 42 hours (With Case) 12 hours (Earbuds) |
| Charging Time | 1.5 hours (Case), 1.5 hours (Earbuds) |
Warranty
| Warranty | 1.5 years |
| Warranty Type | Manufacturer |
Tozo O2 True Wireless Earbuds Prices
1% (price increased by $1 in one month)
Tozo O2 True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Tozo O2 True Wireless Earbuds below. The current price is $49.99. Over the past month, there has been a increase of $1 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


Skullcandy Crusher 540 Active Wireless Headphones vs Corsair Void RGB Elite Wireless Gaming Headphones
JBL Live Pro 2 TWS Earbuds vs Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs CCA Xyrra Wired Earphones
Soundcore P41i True Wireless Earbuds vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless Earbuds
Soundcore Liberty 5 True Wireless Earbuds vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
























