





Tozo Open EarRing True Wireless Earbuds
$26.99 • View Prices • By Tozo
Tozo Open EarRing True Wireless Earbuds is a Wireless Open Ear TWS Earbuds. It has a 12 mm Dynamic Driver driver. It offers up to 10 hours per earbud and 40 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, ENC, Sweat Proof, Water Resistant and Deep Bass.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Tozo Open EarRing True Wireless Earbuds price in United States is $26.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- TWS Earbuds
- Open Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 15 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 12 mm Driver
Tozo Open EarRing True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- Open Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 15 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 12 mm Driver
General
| Brand | Tozo |
| Model | Open EarRing |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | Open Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 37.7 g (With Case), 5.1 g Per Earbud |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| Bluetooth Range | 15 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Music Controls | Yes |
| Call Controls | Answer, Hang Up |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX5 Rated Earbuds, Memory Steel Wire, High Resilience Skin Friendly Silicone, Ergonomic Arc Shape, Open Ear Clip Earbuds, Smart LED Display On The Charging Case Provides Real-time Battery Status, SmartPow Technology, One Step Pairing |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 12 mm |
| Driver Type | Dynamic Driver |
| Noise Reduction | Call Noise Cancellation |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
| Other Features | Origx Acoustics, Tozo Bass Plus Acoustic Technology |
Extra
| Sales Package | Earbuds, Wireless Charging Case, User Manual and Quick Guide, 20 Inch USB-A to C Cable |
| Other | The Tozo App has 32 Presets EQ Modes and Access to 2,000 Plus Personalized EQs Shared by Global Audiophiles |
Power Features
| Battery Capacity | 400 mAh (Case), 60 mAh Per Earbud |
| Battery Life | 40 hours (With Case) 10 hours (Earbuds) |
| Charging Time | 2 hours (Case), 1.5 hours (Earbuds) |
Tozo Open EarRing True Wireless Earbuds Prices
10% (price dropped by $3 in one month)
Tozo Open EarRing True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Tozo Open EarRing True Wireless Earbuds below. The current price is $26.99. Over the past month, there has been a decrease of $3 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


Beats Studio Pro Wireless Headphones vs Soundcore Life Q30 Wireless Headphones
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Bose QuietComfort True Wireless Earbuds (2nd Gen)
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Sony WF-1000XM5 True Wireless Earbuds
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro 2
CMF Buds 2 vs Nothing Ear True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















