





TRIGGR Arcus One True Wireless Earbuds
$9.48 • View Prices • By TRIGGR
TRIGGR Arcus One True Wireless Earbuds price in United States starts from $9.48.
- Share
$9.48
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 6.0
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
TRIGGR Arcus One True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 6.0
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
General
| Brand | TRIGGR |
| Model | Arcus One |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 6.0 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Additional Features | LED Battery Indicator, Type-C Fast Charging, Dual Device Pairing, 50ms Low Latency Gaming mode, Rapid Charging, BassXpand Technology |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 13 mm |
| Driver Type | Titanium Driver |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
| Other Features | Studio-Grade Tuning, Immersive Soundstage, SBC/AAC Codec |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, Ear Tips, Type C Cable, User Manual, Warranty Card |
Power Features
| Battery | 5 min Charge= 300 min of Playtime |
| Battery Life | 60 hours (With Case) 10 hours (Earbuds) |
| Stand-by Time | 120 hours |
Warranty
| Warranty | 1 year, Brand Warranty |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
TRIGGR Arcus One True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of TRIGGR Arcus One True Wireless Earbuds below. The current price is $899. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

TRIGGR Arcus One True Wireless Earbuds vs TRIGGR Zion 1 True Wireless Earbuds
TRIGGR Arcus One True Wireless Earbuds vs GoBoult Z40 Pro V2.0 True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Apple AirPods Pro 2
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Bose QuietComfort True Wireless Earbuds (2nd Gen)
Skullcandy Crusher 540 Active Wireless Headphones vs Skullcandy Method 360 ANC True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















