




TRIGGR Bassplugs 100 Wireless Neckband
$8.48 • View Prices • By TRIGGR
TRIGGR Bassplugs 100 Wireless Neckband price in United States starts from $8.48.
- Share
$8.48
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Neckband
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 10 mm Driver
TRIGGR Bassplugs 100 Wireless Neckband Specs
- Neckband
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 10 mm Driver
General
| Brand | TRIGGR |
| Model | Bassplugs 100 |
| Design | Neckband |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 27 g |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Dedicated Power Button, Volume Up/Down |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX4 Rated, 50ms Low Latency Gaming Mode, Ultra Flexible, Type-C Charging, Dual Pairing |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 10 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
| Other Features | BassXpand Technology for Deep Bass Experience |
Extra
| Sales Package | 1 Neckband, Type C Cable, Warranty Card, User Manual, Extra Ear Tips |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery | Ultra Fast Charging (5 mins Charge= 12 hrs Playtime) |
| Battery Life | 40 hours |
Warranty
| Warranty | 6 months |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
TRIGGR Bassplugs 100 Wireless Neckband Price History
You can check the price history of TRIGGR Bassplugs 100 Wireless Neckband below. The current price is $799. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Beats Studio Pro Wireless Headphones vs Soundcore Life Q30 Wireless Headphones
Beats Studio Buds Plus TWS Earbuds vs Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds
Soundcore Liberty 5 True Wireless Earbuds vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Soundcore P30i True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Sony WF-1000XM5 True Wireless Earbuds
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs EarFun Air Pro 4 True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














