




TRIGGR Punkheadz Z2 Wireless Headphones
$11.64 • View Prices • By TRIGGR
TRIGGR Punkheadz Z2 Wireless Headphones price in United States starts from $11.64.
- Share
$11.64
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
TRIGGR Punkheadz Z2 Wireless Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
General
| Brand | TRIGGR |
| Model | Punkheadz Z2 |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Button Control, Volume +/-, On/Off |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | 45ms Low Latency Gaming mode, Type-C Charging, Dual Device Connectivity, LED Indicator |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Environmental Noise Cancellation | Yes, AI-ENC |
Extra
| Sales Package | 1 U Headphone, Charging Cable, Aux Cable, User Manual Card, Stickers |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery | 10 min Charge= 300 min of Playtime |
| Battery Life | 50 hours |
Warranty
| Warranty | 1 year, Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
TRIGGR Punkheadz Z2 Wireless Headphones Price History
You can check the price history of TRIGGR Punkheadz Z2 Wireless Headphones below. The current price is $1,099. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

TRIGGR Punkheadz Z2 Wireless Headphones vs TRIGGR Punkheadz Z1 Wireless Headphones
TRIGGR Punkheadz Z2 Wireless Headphones vs TRIGGR Trinity 3 Wireless Headphones
TRIGGR Punkheadz Z2 Wireless Headphones vs boAt Rockerz 371 Wireless Headphones
TRIGGR Punkheadz Z2 Wireless Headphones vs boAt Rockerz 512 ANC Wireless Headphones
Beats Studio Pro Wireless Headphones vs Soundcore Life Q30 Wireless HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














