





TRIGGR Rizz 1 True Wireless Earbuds
$6.26 • View Prices • By TRIGGR
TRIGGR Rizz 1 True Wireless Earbuds price in United States starts from $6.26.
- Share
$6.26
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 10 mm Driver
TRIGGR Rizz 1 True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 10 mm Driver
General
| Brand | TRIGGR |
| Model | Rizz 1 |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Additional Features | IPX4 Rated, 40ms Low Latency Gaming mode, LED Battery Indicator, Type-C Fast Charging |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 10 mm |
| Driver Type | Dynamic Composite Driver |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
| Other Features | High Fidelity Stereo Sound |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, Ear tips, Type C Cable, User Manual, Warranty Card |
Power Features
| Battery | 10 min Charge= 120 min of Playtime |
| Battery Life | 40 hours (With Case) |
| Charging Time | 1.5 hours (Case) |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
TRIGGR Rizz 1 True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of TRIGGR Rizz 1 True Wireless Earbuds below. The current price is $599. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Soundcore Liberty 5 True Wireless Earbuds vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless Earbuds
Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs Soundcore Q30 Wireless Headphones
Sony WH-1000XM4 Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless Headphones
Google Pixel Buds Pro 2 vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless Earbuds
Samsung Galaxy Buds 2 Pro vs Bowers & Wilkins Pi6 True Wireless Earbuds
JBL Endurance Race TWS Earbuds vs Sony WF-C710N True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















