




TRIGGR Trinity 1 Wireless Headphones
$13.69 • Out Of Stock • By TRIGGR
TRIGGR Trinity 1 Wireless Headphones price in United States starts from $13.69.
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$13.69
Search
Features
- Headphone
- On the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
OUT OF STOCK
TRIGGR Trinity 1 Wireless Headphones Specs
- Headphone
- On the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
General
| Brand | TRIGGR |
| Model | Trinity 1 |
| Design | Headphone |
| Type | On the Ear |
| Connectivity | Wireless, Wired |
Design and Body
| Weight | 150 g |
| Foldable | Yes |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Volume +/- |
| Music Controls | Pause/Play, Next/Previous Track Change |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Dual Connectivity, 45ms Ultra Low Latency, Type-C Fast Charging |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Environmental Noise Cancellation | Yes, AI-ENC |
Extra
| Sales Package | 1 U Headphone, User Manual, Warranty Card, Type-C Cable, Aux Cable |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery | Zap Charge Technology (10 min Charge= 200 min Playtime) |
| Battery Life | 50 hours |
Warranty
| Warranty | 1 year, Brand Warranty |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

JBL Endurance Race TWS Earbuds vs Sony WF-C710N True Wireless Earbuds
JBL Tune Buds 2 True Wireless Earbuds vs Soundcore P41i True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Soundcore P30i True Wireless Earbuds
Bose Ultra Open True Wireless Earbuds vs Shokz OpenDots ONE True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Sony WF-1000XM5 True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs JBL Live Pro 2 TWS EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














