










TRIGGR Ultrabuds N3 True Wireless Earbuds
$7.49 • View Prices • By TRIGGR
TRIGGR Ultrabuds N3 True Wireless Earbuds price in United States starts from $7.49.
- Share
$7.49
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 13 mm Driver
- 50 hours Battery Life with Case
TRIGGR Ultrabuds N3 True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 13 mm Driver
- 50 hours Battery Life with Case
General
| Brand | TRIGGR |
| Model | Ultrabuds N3 |
| Country of Origin | China |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 38 g (With Case) |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes, Hey Siri, Ok Google |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Music Controls | Pause/Play, Previous Song/Next Song, Volume Up/Down, |
| Call Controls | Answer, Hang Up, Reject |
| Additional Features | IPX4 Waterproof, Hi-Fi Audio By BassXpand Technology, 50ms Latency, Powered by TruComm Tech, ZapCharge Technology, Gaming Mode |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Driver Unit | 13 mm |
| Environmental Noise Cancellation | Yes, ENC Beamforming Mics |
Extra
| Sales Package | Earbuds, Charging Case, Ear Tips, Type C Cable |
Power Features
| Battery | 10 Min Charge = 120 Min Playtime |
| Battery Life | 50 hours (With Case) |
| Charging Time | 1.5 hours (Case) |
Warranty
| Warranty | 1 year, Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
| Warranty Service Type | Domestic Warranty |
TRIGGR Ultrabuds N3 True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of TRIGGR Ultrabuds N3 True Wireless Earbuds below. The current price is $699. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

TRIGGR Ultrabuds N3 True Wireless Earbuds vs TRIGGR Ultrabuds N5 True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Soundcore P30i True Wireless Earbuds
Beats Studio Buds Plus TWS Earbuds vs Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Sony WF-1000XM5 True Wireless Earbuds
JBL Tune Flex True Wireless Earbuds vs JBL Vibe Beam 2 True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.




















