




Truke Bass 1 Type-C Wired Earphones
$3.15 • View Prices • By Truke
Truke Bass 1 Type-C Wired Earphones price in United States starts from $3.15.
- Share
$3.15
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Earphone
- In the Ear
- Wired
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
- Type-C Jack Cord
- Deep Bass
Truke Bass 1 Type-C Wired Earphones Specs
- Earphone
- In the Ear
- Wired
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
- Type-C Jack Cord
- Deep Bass
General
| Brand | Truke |
| Model | Bass 1 |
| Design | Earphone |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wired |
Design and Body
| Cord Length | 1.2 m |
| Cord Type | Type-C Jack |
Features
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Controls | Volume +/- |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 13 mm |
| Driver Type | Titanium Driver |
Extra
| Sales Package | 1 U Earphone, Warranty Card, User Manual |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Truke Bass 1 Type-C Wired Earphones Price History
You can check the price history of Truke Bass 1 Type-C Wired Earphones below. The current price is $299. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM5 True Wireless Earbuds
Soundcore Liberty 5 True Wireless Earbuds vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless Earbuds
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Soundcore P30i True Wireless Earbuds
JBL Tune Buds 2 True Wireless Earbuds vs Soundcore P41i True Wireless Earbuds
Bose QuietComfort Ultra True Wireless Earbuds (2nd Gen) vs OnePlus Buds Pro 3Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














