





Truke BTG Crystal True Wireless Earbuds
$9.34 • View Prices • By Truke
Truke BTG Crystal True Wireless Earbuds price in United States starts from $9.34.
- Share
$9.34
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
Truke BTG Crystal True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
General
| Brand | Truke |
| Model | BTG Crystal |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
| Designed For | Android, iOS, Windows |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, Quad mic |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Touch |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | 40ms Low Latency, Dual Pairing, Transparent Case Lid, LED Indicators, Type-C Charging |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 13 mm |
| Driver Type | Graphene Speaker Driver |
| Environmental Noise Cancellation | Yes, Advanced ENC |
| Other Features | 360 degree Spatial Audio |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, Type-C USB Cable, Warranty Card, User Manual, 2 x Pair of Additional EarTips |
Power Features
| Power Input | DC5V-1A |
| Battery Life | 68 hours (With Case) |
Warranty
| Warranty | 1 year, Brand Warranty |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Truke BTG Crystal True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Truke BTG Crystal True Wireless Earbuds below. The current price is $899. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Soundcore P41i True Wireless Earbuds vs JBL Tune Buds True Wireless Earbuds
Beats Studio Pro Wireless Headphones vs Soundcore Life Q30 Wireless Headphones
Soundcore Liberty 5 True Wireless Earbuds vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless Earbuds
Sony WH-1000XM4 Wireless Headphones vs Soundcore Space One Wireless Headphones
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro (3rd Generation)
Soundcore Q30 Wireless Headphones vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















