








Truke Buds Elite True Wireless Earbuds
$6.42 • View Prices • By Truke
Truke Buds Elite True Wireless Earbuds price in United States starts from $6.42.
- Share
$6.42
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 10 mm Driver
Truke Buds Elite True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 10 mm Driver
General
| Brand | Truke |
| Model | Buds Elite |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Dimensions | 26 x 47 x 58 mm |
| Weight | 38 g (With Case) |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Music Controls | Yes, Volume Control |
| Call Controls | Yes |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX5 Rated, 40ms Latency, Swift Pair |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 10 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Environmental Noise Cancellation | Yes, Dual-Mic Setup With PureVoice Environmental Noise Cancellation |
Extra
| Sales Package | Earbuds, Charging Case, Type-C USB Cable, Warranty Card, User Manual, 2xPair of Additional EarTips |
| Other | AAC SBC Codec Supported |
Power Features
| Battery | 10 Min Charge = 10 Hours of Playtime |
| Battery Life | 70 hours (With Case) |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Truke Buds Elite True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Truke Buds Elite True Wireless Earbuds below. The current price is $599. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless Headphones
Soundcore Q30 Wireless Headphones vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless Headphones
Sennheiser Momentum Sport TWS Earbuds vs OnePlus Buds Pro 3
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds
JBL Live Pro 2 TWS Earbuds vs Bose QuietComfort Earbuds II TWS EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















