





Truke Buds Freedom True Wireless Earbuds
$17.01 • View Prices • By Truke
Truke Buds Freedom True Wireless Earbuds price in United States starts from $17.01.
- Share
$17.01
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- Open Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 16 mm Driver
Truke Buds Freedom True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- Open Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 16 mm Driver
General
| Brand | Truke |
| Model | Buds Freedom |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | Open Ear |
| Connectivity | Wireless |
| Designed For | Android, iOS, Windows |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, Quad Mic |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Touch |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX5 Rated, LED Battery Indicator, 40ms Ultra Low Latency Gaming Mode, USB-C Charging |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 16 mm |
| Driver Type | Beryllium |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, Type-C USB Cable, Warranty Card, User Manual |
Power Features
| Power Input | DC 5V/1A |
| Battery | Lithium Polymer |
| Battery Life | 60 hours (With Case) 12 hours (Earbuds) |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage, Water Damage, Normal Wear and Tear |
Truke Buds Freedom True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Truke Buds Freedom True Wireless Earbuds below. The current price is $1,599. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Truke Buds Freedom True Wireless Earbuds vs Truke Buds Liberty OWS True Wireless Earbuds
Truke Buds Freedom True Wireless Earbuds vs Truke ResonanceX OWS True Wireless Earbuds
Truke Buds Freedom True Wireless Earbuds vs Truke Buds Infinity OWS True Wireless Earbuds
Sennheiser Momentum Sport TWS Earbuds vs OnePlus Buds Pro 3
JBL Live Pro 2 TWS Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
Soundcore Q30 Wireless Headphones vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















