




Truke Buds Q1 Lite True Wireless Earbuds
$6.24 • View Prices • By Truke
Truke Buds Q1 Lite True Wireless Earbuds price in United States starts from $6.24.
- Share
$6.24
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 12.4 mm Driver
Truke Buds Q1 Lite True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 12.4 mm Driver
General
| Brand | Truke |
| Model | Buds Q1 Lite |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
| Designed For | Android, iOS, Windows |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, Quad Mic |
| Voice Assistant | Yes |
| Controls | Touch |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | LED Battery Indicator, 45ms Ultra Low Latency Gaming Mode, USB-C Charging |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 12.4 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Environmental Noise Cancellation | Yes, Advanced ENC |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Wireless Charging Case, Type-C USB Cable, Warranty Card, User Manual, 2 Pair of Additional Ear Tips |
Power Features
| Power Input | DC 5V/1A |
| Battery | Lithium Polymer |
| Battery Life | 48 hours (With Case) |
| Charging Time | 2 hours (Case) |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage, Water Damage, Normal Wear and Tear |
Truke Buds Q1 Lite True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Truke Buds Q1 Lite True Wireless Earbuds below. The current price is $599. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Truke Buds Q1 Lite True Wireless Earbuds vs Truke Mega 12 True Wireless Earbuds
JBL Tune Buds 2 True Wireless Earbuds vs Soundcore P41i True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Soundcore P30i True Wireless Earbuds
CMF Buds 2 vs Nothing Ear True Wireless Earbuds
Soundcore P30i True Wireless Earbuds vs Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds
Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














