



Truke Buds Vibe True Wireless Earbuds
$10.69 • View Prices • By Truke
Truke Buds Vibe True Wireless Earbuds price in United States starts from $10.69.
- Share
$10.69
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
Truke Buds Vibe True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
General
| Brand | Truke |
| Model | Buds Vibe |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
| Designed For | Android, iOS, Windows |
Design and Body
| Weight | 40.9 g (With Case) |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, Quad ENC Mic |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Touch |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX5 Rated, LED Battery Display, Transparency Mode, Instant Pairing, C Type Charging |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 13 mm |
| Driver Type | Titanium Driver |
| Active Noise Cancellation | Yes |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
| Other Features | 4 Preset EQ Modes (Dynamic Audio, Bass Boost Mode, Movie Mode and Balanced mode) |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds with Charging Case, 1 Pair of Eartips, C Type Cable, User Manual, Warranty Card |
Power Features
| Power Input | DC 5 V, 1 A |
| Battery Capacity | 300 mAh (Case) |
| Battery | Lithium Polymer |
| Battery Life | 48 hours with Case (ANC Off) 6 hours (Earbuds with ANC Off) |
| Charging Time | 1.5 hours (Case) |
| Stand-by Time | 180 hours |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage, Water Damage, Normal Wear and Tear |
Truke Buds Vibe True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Truke Buds Vibe True Wireless Earbuds below. The current price is $999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Bose QuietComfort True Wireless Earbuds (2nd Gen)
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro (3rd Generation)
Soundcore P31i True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro (3rd Generation)
Samsung Galaxy Buds 3 Pro vs Samsung Galaxy Buds 4
Sony WH-1000XM4 Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless Headphones
Bose QuietComfort Ultra True Wireless Earbuds (2nd Gen) vs OnePlus Buds Pro 3Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













