




Truke Crystal Dyno True Wireless Earbuds
$10.57 • View Prices • By Truke
Truke Crystal Dyno True Wireless Earbuds price in United States starts from $10.57.
- Share
$10.57
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
Truke Crystal Dyno True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
General
| Brand | Truke |
| Model | Crystal Dyno |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, Quad-Mic PureVoice ENC |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX5 Rated, Leather Finish, 40ms Low Ultra Latency, LED Indicator, Transparent Case Lid |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 13 mm |
| Driver Type | Titanium Drivers |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
| Other Features | 360 Degree Spatial Audio |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, Type-C USB Cable, Warranty Card, User Manual, 2 x Pair of Additional EarTips |
Power Features
| Battery | 10 min Charge= 150 min Playtime |
| Battery Life | 70 hours (With Case) |
Warranty
| Warranty | 1 year, from the date of purchase |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
Truke Crystal Dyno True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Truke Crystal Dyno True Wireless Earbuds below. The current price is $988. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Truke Crystal Dyno True Wireless Earbuds vs Soundcore R50i True Wireless Earbuds
Truke Crystal Dyno True Wireless Earbuds vs Truke Mega 9 True Wireless Earbuds
Truke Crystal Dyno True Wireless Earbuds vs Soundcore R50i NC True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs CCA Xyrra Wired Earphones
EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM5 True Wireless Earbuds
Sony WH-1000XM4 Wireless Headphones vs Soundcore Space One Wireless HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














