




Truke TruClips True Wireless Earbuds
$20.83 • View Prices • By Truke
Truke TruClips True Wireless Earbuds price in United States starts from $20.83.
- Share
$20.83
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- Open Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 12 mm Driver
Truke TruClips True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- Open Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 12 mm Driver
General
| Brand | Truke |
| Model | TruClips |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | Open Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, Quad mic |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Additional Features | IPX5 Rated, Dual Form Flex Leather Design, LED Indicator, Type-C Charging, Clip Design, Ultra Low Latency |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 12 mm |
| Driver Type | Customized Titanium Driver, |
| Environmental Noise Cancellation | Yes, Pure Voice ENC |
| Other Features | 24-bit 360° Spatial Audio |
Extra
| Sales Package | 1N Pair Ear Clip, 1N Charging Case, 1N Type-C USB Cable, 1N Warranty Card, 1N User Manual |
Power Features
| Battery Life | 55 hours (With Case) |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Truke TruClips True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Truke TruClips True Wireless Earbuds below. The current price is $1,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Truke TruClips True Wireless Earbuds vs Noise Air Clips OWS True Wireless Earbuds
JBL Tune Flex True Wireless Earbuds vs JBL Vibe Beam 2 True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs JBL Live Pro 2 TWS Earbuds
CMF Buds 2 vs Nothing Ear True Wireless Earbuds
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro 2
Google Pixel Buds Pro 2 vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














