
Ubon HP-710 Wireless Headphones
$16.3 • Coming Soon • By Ubon
Ubon HP-710 Wireless Headphones price in United States starts from $16.3.
- Share
This is an Upcoming Headphone And Earphone.
Ubon HP-710 Wireless Headphones is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Ubon HP-710 Wireless Headphones is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
UPCOMING
Ubon HP-710 Wireless Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
General
| Brand | Ubon |
| Model | HP-710 |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Foldable | Yes |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Controls | Volume Up/Down |
| Music Controls | Pause/Play |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | USB-C Charging, LED Indicator |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Noise Reduction | Active Noise Reduction (ANR) |
Extra
| Sales Package | 1 U Headset, Charging Cable, User Manual |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery Life | 22 hours |
| Charging Time | 1.5 hours |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Soundcore P41i True Wireless Earbuds vs JBL Tune Buds True Wireless Earbuds
JBL Tune Buds 2 True Wireless Earbuds vs Soundcore P41i True Wireless Earbuds
Soundcore Liberty 5 True Wireless Earbuds vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs JBL Live Pro 2 TWS Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Sony WF-1000XM5 True Wireless Earbuds
Samsung Galaxy Buds 3 Pro vs Samsung Galaxy Buds 4Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











