



Ugreen HiTune T6 True Wireless Earbuds
$46.66 • Out Of Stock • By Ugreen
Ugreen HiTune T6 True Wireless Earbuds price in United States starts from $46.66.
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$46.66
Search
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 10 mm Driver
OUT OF STOCK
Ugreen HiTune T6 True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 10 mm Driver
General
| Brand | Ugreen |
| Model | HiTune T6 15158 |
| Country of Origin | China |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| Microphone | Yes, 6 Mics |
| Voice Assistant | Yes |
| Controls | Touch |
| Music Controls | Start and Stop Music Playback |
| Call Controls | Answer Calls/Hang Up/ Reject |
| Additional Features | AI Noise Analysis Algorithm, 130ms Latency, IPX5 Rated |
Sound Features
| Sensitivity | 48dB |
| Driver Unit | 10 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Noise Reduction | Yes |
| Active Noise Cancellation | Yes |
Extra
| Sales Package | Earbuds, User Manual |
Power Features
| Battery Life | 30 hours with Case (ANC Off) 7 hours (Earbuds with ANC Off) |
| Charging Time | 1.5 hours (Case) |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Bose QuietComfort True Wireless Earbuds (2nd Gen)
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM5 True Wireless Earbuds
Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless Headphones
Skullcandy Crusher 540 Active Wireless Headphones vs Corsair Void RGB Elite Wireless Gaming Headphones
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Sony WF-1000XM5 True Wireless Earbuds
Soundcore Liberty 5 True Wireless Earbuds vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













