
Vivo TWS 4 Hi-Fi True Wireless Earbuds
$60.35 • Out Of Stock • By Vivo
Vivo TWS 4 Hi-Fi True Wireless Earbuds price in United States starts from $60.35.
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$60.35
Search
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 16 Hz (Min) - 48 kHz (Max) Frequency Response
OUT OF STOCK
Vivo TWS 4 Hi-Fi True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 16 Hz (Min) - 48 kHz (Max) Frequency Response
General
| Brand | Vivo |
| Model | TWS 4 Hi-Fi |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 4.8 g Per Earbud |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes, Google/Siri |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Wireless Karaoke, Smart Wear Detection, Dual-Device Connection, 44ms Low Latency, Type-C Charging |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 16 Hz (Min) - 48 kHz (Max) |
| Driver Unit | 12.2 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Active Noise Cancellation | Yes, 55dB |
| Other Features | Surround Spatial Sound, Audio codecs including LDAC, AAC, SBC, and LC3, aptX Lossless |
Extra
| Sales Package | 1 U Earbuds, Charging Case, USB Charging Cable, User Manual |
Power Features
| Battery | Lithium-ion |
| Battery Life | 45 hours with Case (ANC Off) 11 hours (Earbuds with ANC Off) |
| Charging Time | 1.5 hours (Case) |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Vivo TWS 4 Hi-Fi True Wireless Earbuds vs OnePlus Buds 4
Vivo TWS 4 Hi-Fi True Wireless Earbuds vs OnePlus Buds Pro 3
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs JBL Live Pro 2 TWS Earbuds
Sennheiser Momentum Sport TWS Earbuds vs OnePlus Buds Pro 3Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










