



Voods Heads Active Wireless Headphones
$9.31 • Out Of Stock • By Voods
Voods Heads Active Wireless Headphones price in United States starts from $9.31.
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$9.31
Search
Features
- Headphone
- On the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 6.0
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
OUT OF STOCK
Voods Heads Active Wireless Headphones Specs
- Headphone
- On the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 6.0
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
General
| Brand | Voods |
| Model | Heads Active |
| Design | Headphone |
| Type | On the Ear |
| Connectivity | Wireless, Wired |
Design and Body
| Foldable | Yes |
Features
| Bluetooth | Yes, 6.0 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | On/Off, Volume +/- |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IP65-Water & Dust Resistant, Dual Pairing, Low Latency, SD Card Support |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Dynamic Audio Driver |
| Noise Reduction | Sound Isolation |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 U Headphone, Charging Cable, User Manual, Warranty Card |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery Life | 15 hours |
| Charging Time | 2 hours |
| Stand-by Time | 120 hours |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Voods Heads Active Wireless Headphones vs boAt Rockerz 430 Headphones
Soundcore H30i Wireless Headphones vs Edifier W820NB Plus Wireless Headphones
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Soundcore P30i True Wireless Earbuds
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds
JBL Tune Flex True Wireless Earbuds vs JBL Vibe Beam 2 True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













