


Wings Phantom 380 True Wireless Earbuds
$19.11 • Out Of Stock • By Wings
Wings Phantom 380 True Wireless Earbuds price in United States starts from $19.11.
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$19.11
Search
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 15 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
OUT OF STOCK
Wings Phantom 380 True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 15 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
General
| Brand | Wings |
| Model | Phantom 380 |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
| Designed For | Android, iOS, Windows |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 15 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes, Siri & Google |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Touch Controls |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX5 Rated, 40ms Ultra Low Latency, Dedicated Gaming Mode, Type-C Bullet Charging |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 13 mm |
| Driver Type | Graphene Drivers |
| Noise Reduction | 30 dB |
| Active Noise Cancellation | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, Cable, Ear Cushions, User Manual |
| Inline Remote | Yes |
| Other | Surrounding Noise Suppression Mic, Game Mode and Battery Level Indicator |
Power Features
| Power Input | DC 5V |
| Battery | Lithium Ion |
| Battery Life | 50 hours with Case (ANC Off) 10 hours (Earbuds with ANC Off) 35 hours with Case (ANC On) 7 hours (Earbuds with ANC On) |
| Charging Time | 2 hours (Case) |
Warranty
| Warranty | 1 year, Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects Only |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

OnePlus Buds Pro 3 vs Sennheiser Momentum True Wireless 4 Earbuds
Sony WH-1000XM6 Wireless Headphones vs Apple AirPods Max Wireless Headphones
Bose QuietComfort Ultra True Wireless Earbuds (2nd Gen) vs OnePlus Buds Pro 3
JBL Live Pro 2 TWS Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
Soundcore Q30 Wireless Headphones vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












