
Wk Life 5.0 Kids Cat Bluetooth Headphones
$16.19 • View Prices • By Wk Life
Wk Life 5.0 Kids Cat Bluetooth Headphones price in United States starts from $16.19.
- Share
$16.19
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- On the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- Inline Remote
- Deep Bass
Wk Life 5.0 Kids Cat Bluetooth Headphones Specs
- On the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- Inline Remote
- Deep Bass
General
| Brand | Wk Life |
| Model | 5.0 Kids |
| Type | On the Ear |
| Connectivity | Wireless |
| Designed For | WK Life |
Design and Body
| Foldable | Yes |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.0 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| Microphone | Yes |
| Water Resistant | No |
| Monaural | No |
| Controls | Volume Control, On-Off, Power On-Off, Calling Pickup/Cut, forward/back, M/EQ-FM Mode/Bluetooth Mode |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
Extra
| Sales Package | Kids headphone, Charging Cable, Product Manual |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery | 400mAh |
| Charging Time | 2.5 hours |
Warranty
| Warranty | 6 months, Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Wk Life 5.0 Kids Cat Bluetooth Headphones Price History
You can check the price history of Wk Life 5.0 Kids Cat Bluetooth Headphones below. The current price is $1,559. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Apple AirPods Pro 2
Sony WH-1000XM4 Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless Headphones
Soundcore Space One Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless Headphones
JBL Endurance Race TWS Earbuds vs Sony WF-C710N True Wireless Earbuds
Bose Ultra Open True Wireless Earbuds vs Shokz OpenDots ONE True Wireless Earbuds
Samsung Galaxy Buds 3 Pro vs Samsung Galaxy Buds 4Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










