
WK Life K9 Kids Wireless Headphones
$18.59 • View Prices • By Wk Life
WK Life K9 Kids Wireless Headphones price in United States starts from $18.59.
- Share
$18.59
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
- 12 hours Battery Life
WK Life K9 Kids Wireless Headphones Specs
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
- 12 hours Battery Life
General
| Brand | WK Life |
| Model | K9 |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.0 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| Microphone | Yes |
| Switch between Call and Music | Yes |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Sensitivity | 105±3dB |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
Power Features
| Battery Life | 12 hours |
| Charging Time | 2.5 hours |
Warranty
| Warranty | 6 months |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
WK Life K9 Kids Wireless Headphones Price History
You can check the price history of WK Life K9 Kids Wireless Headphones below. The current price is $1,779. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


JBL Endurance Race TWS Earbuds vs Sony WF-C710N True Wireless Earbuds
Soundcore P30i True Wireless Earbuds vs Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds
JBL Tune Flex True Wireless Earbuds vs JBL Tune 130NC TWS Earbuds
Soundcore P41i True Wireless Earbuds vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro 2 vs Soundcore P30i True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










