
Xiaomi Mi AirDots Wireless Headphones
$14.12 • Out Of Stock • By Xiaomi
Xiaomi Mi AirDots Wireless Headphones price in United States starts from $14.12.
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$14.12
Search
Features
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Microphone
- 90 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 7.2 mm Driver
- 4 hours Battery Life
OUT OF STOCK
Xiaomi Mi AirDots Wireless Headphones Specs
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Microphone
- 90 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 7.2 mm Driver
- 4 hours Battery Life
General
| Brand | Xiaomi |
| Model | AirDots |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.0 |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Switch between Call and Music | Yes |
Sound Features
| Frequency Response | 90 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 7.2 mm |
| Noise Reduction | Environment Noise Reduction |
Extra
| Other Controls | Double Tap for with Siri on the iPhone and Google Assistant on Androids |
Power Features
| Battery | 300 mAh bor Case, 40 mAh for each bud |
| Battery Life | 4 hours |
| Charging Time | 2 hours |
Discuss
1 Comment Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy Buds 3 Pro vs Samsung Galaxy Buds 4
JBL Tune Buds 2 True Wireless Earbuds vs Soundcore P41i True Wireless Earbuds
Soundcore P41i True Wireless Earbuds vs JBL Tune Buds True Wireless Earbuds
JBL Vibe Beam 2 True Wireless Earbuds vs JBL Tune 130NC TWS Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs EarFun Air Pro 4 True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










