
Xiaomi Mi Super Bass Wireless Headphones
$15.53 • Out Of Stock • By Xiaomi
Xiaomi Mi Super Bass Wireless Headphones price in United States starts from $15.53.
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$15.53
Search
Features
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Microphone
- 60 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
- 16 ohm Impedance
- Sweat Proof
OUT OF STOCK
Xiaomi Mi Super Bass Wireless Headphones Specs
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Microphone
- 60 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
- 16 ohm Impedance
- Sweat Proof
General
| Brand | Xiaomi |
| Model | Super Bass |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 150 g |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.0 |
| Microphone | Yes |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Soundproof PU material. |
Sound Features
| Impedance | 16 ohm |
| Frequency Response | 60 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
Power Features
| Power Input | 400 mAh |
| Charging Time | 2 hours |
| Stand-by Time | 20 hours |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Soundcore P30i True Wireless Earbuds
Soundcore P41i True Wireless Earbuds vs JBL Tune Buds True Wireless Earbuds
Beats Studio Buds Plus TWS Earbuds vs Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds
Google Pixel Buds Pro 2 vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless Earbuds
JBL Live Pro 2 TWS Earbuds vs Bose QuietComfort Earbuds II TWS EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










