




Xiaomi Redmi Buds 6 Active
$13.76 • Coming Soon • By Xiaomi
Xiaomi Redmi Buds 6 Active price in United States starts from $13.76.
- Share
This is an Upcoming Headphone And Earphone.
Xiaomi Redmi Buds 6 Active is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Xiaomi Redmi Buds 6 Active is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 14.2 mm Driver
UPCOMING
Xiaomi Redmi Buds 6 Active Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 14.2 mm Driver
General
| Brand | Xiaomi |
| Model | Buds 6 Active |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Dimensions | 48.6 x 49 x 23 mm |
| Weight | 36 g (With Case), 4 g Per Earbud |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Touch |
| Music Controls | Tap Twice - Music Play/ Pause, Tap Three Times - Skip to the next track |
| Call Controls | Tap Twice - Answer a Call, Tap Three Times - Reject/End a Call |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | LED Indicator, Type-C Charging, Low Latency, Google Fast Pair |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 14.2 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, User Manual |
Power Features
| Battery Capacity | 475 mAh (Case), 37 mAh Per Earbud |
| Battery Life | 30 hours (With Case) 6 hours (Earbuds) |
| Charging Time | 2 hours (Case), 1.5 hours (Earbuds) |
Warranty
| Warranty | 1 year, Brand Warranty |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Xiaomi Redmi Buds 6 Active vs Xiaomi Redmi Buds 5 True Wireless Earbuds
Xiaomi Redmi Buds 6 Active vs Xiaomi Redmi Buds 6 Play True Wireless Earbuds
Soundcore P31i True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro (3rd Generation)
Bose Ultra Open True Wireless Earbuds vs Shokz OpenDots ONE True Wireless Earbuds
Soundcore Q30 Wireless Headphones vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless Headphones
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Apple AirPods Pro 2Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















